Çin Devlet Bankası, tam 1.3 milyar dolar değerinde konut kredisi ipoteğinin ihracı için Blockchain’den faydalanıyor.

Çin’de kamuya ait Bank of Communications (BoCom) kurumu, ulusal menkul kıymetler borsası çıkışlı Blockchain platformu üzerinden 1.3 milyar ABD doları değerinde konut kredisi ihracı (residential mortgage-backed securities – RBMS) gerçekleştirdi.

Çin’in en büyük beşinci bankası konumundaki kurum, bu işlem için Juicai Chain isimli platformu kullandı. Coin Telegraph’ın, Çin’in büyük medya kurumlarından Xinhua’ya dayanarak verdiği habere göre bu işlem RMBS ihraç süresini kısaltmanın yanında oluşabilecek risklerin de azalmasına yardımcı oldu.

İlk aşaması Temmuz 2018’de başlatılan çalışmada küresel danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers ile çok uluslu hukuk firması Zhonglun da sürece dahil oldu. Benzer bir çalışmayı Eylül ayı başlarında Rusya’da Raiffeisen Bank gerçekleştirmiş ve ilk elektronik mortgage kredisini çıkarmıştı.

Gayrimenkul sektöründe kullanım örnekleri giderek artan Blockchain’i diğer ülkeler de es geçmiyor. Daha önce Hollanda, tüm tapu sicili kayıtlarını en geç üç yıl içinde Blockchain platformuna taşımayı planladığını açıklamıştı.