ABD’nin en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s, Blockchain sayesinde ülkedeki mortgage sektörünün 1 milyar dolar tasarruf edebileceğini öne sürdü.

2000’li yılların başında yaşanan küresel ekonomik kriz sonrası pek çok sektörde yıkıcı dönüşümler gözlenirken, emlak sektörü büyük oranda dijital bir dönüşüme yabancı kalmıştı. Ancak Blockchain ile gelen fırsatlar, bu geleneksel piyasayı da dönüştürebilir. Son olarak ABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni teknolojilerin emlak sektörüne etkisini derinlemesine inceledi ve raporda Blockchain geniş yer tuttu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, Blockchain ile mortgage süreçlerinde masrafları ve zaman kaybını kayda değer oranda önlemek mümkün.

CoinDesk haberinde detaylandırılan rapora göre, Mortgage süreçlerinde en önemli adımların daha modern ve kolay hale getirilmesi, gereksiz uğraşların ortadan kaldırılması ve masrafların en aza indirilmesi Blockchain uygulamalarıyla hiç de zor olmayacak. Moody’s yetkilileri bu konuda örneği kredi performansının takibiyle veriyor.

Kredi süreçlerinde tüm paydaşlar için şeffaflık

Bir mortgage işleminin yaşam döngüsü boyunca iki taraf için de şeffaflığı artıran dağıtık defter teknolojisi, sigortacıların farklı mortgage kredi risklerini reasürörlere ve diğer alternatif sermaye sağlayıcılarına daha uygun maliyetlerle aktarmalarına olanak tanıyacak.

Blockchain’in aracıyı ve dolayısıyla komisyon ödemelerini ortadan kaldıran yapısı, en çok tapu devri gibi işlemlerde fayda sağlayacak. Bu işlemlerde yapılan masrafın yüzde 10 ile 20 arasında azalması, ABD genelinde mortgage sektöründe 840 milyon dolar ile 1,7 milyar dolar arasında tasarrufa denk geliyor.

Moody’s raporunda Blockchain teknolojisinin gayrimenkul sektörüne uygulanması için bazı projelerin şimdiden tasarlandığına dikkat çekilirken, tapu sicil kaydı işlemlerinin Blockchain üzerinde yapılması için şimdiden ülkenin çeşitli eyaletlerinde pilot uygulamaların başladığı ifade ediliyor.