Çin’de yapılan bir araştırma, ülkede Blockchain ile ilgili yürütülen yasa ve poliçelerden en çok nasibini alan şehirlerin Beijing, Shanghai ve Guangzhou olduğunu gösterdi. Ülkede bir yandan Blockchain teknolojisi yüceltilirken, bir yandan da kripto paralar yasaklanıyor.

Çinli bir menkul kıymetler gazetesi, son yıllarda yürürlüğe giren, Blockchain’e dair tüm poliçeleri analiz etti. Bu analizin sonucuna göre ülkede tam 32 Blockchain poliçesi bulunuyor. Aynı zamanda Pekin, Şangay ve Guangzhou bölgelerine odaklanan 11 tane de proje bulunuyor. Yerli gazeteye  göre Blockchain teknolojisi gerçek ekonomiye hizmet vermeyi hedefliyor. İnovasyon, düzenlemeler ve güvenlik arasındaki dengeyi sağlamaya, bilgi güvenliğinin ve finansal stabilitenin hatlarını belirginleştirmeye odaklanıyor.

Cointelegraph’ın haberine göre Çin Blockchain ve kripto paralara yönelik karma bir politika benimsiyor. Ülkede bir yandan Blockchain teknolojisi yüceltilirken, bir yandan da kripto paralar yasaklanıyor.

Geçtiğimiz ay, Çin’in Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı çeşitli yerli sanayilerden Blockchain sistemine yapılan başvuruları hızlandırmanın ve geliştirmenin bir yolunu bulmalarını istediği bir belge yayınladı. Yine Kasım ayında Guangzhiu kentinde 54 farklı şirketi kapsayan yeni bir Blockchain birliği kuruldu. Yeni kurulan birlik ülkedeki Blockchain teknolojisini geliştirmeyi ve teşvik etmeyi hedefliyor.

Bu olaylar yaşanırken Çin Hükümeti’nin ise kripto paralara ilişkin bazı materyalleri sansürlediği söyleniyor. Andreas Antonopoulos’un kitabı “Mastering Bitcoin” Çin’in devlete ait bir televizyonunda yayınlanırken, kitabın başlığı içinde Bitcoin kelimesi bile geçmeyecek şekilde çevrilmişti. Çin’in merkez bankası The People’s Bank of China (PBoC) ise kripto paralar konusunda halka birkaç defa uyarıda bulunmuş, kripto paraların yatırım ve finans dünyası için gelip geçici bir “balon” olduğunu belirtmişti. Geçtiğimiz hafta Beijing Belediyesi Finans İşleri tarafından yapılan açıklamada da menkul kıymet token’larının yasal olmadığı halka tekrar hatırlatıldı.