Çin’in blockchain üzerindeki baskısı başka bir boyuta taşınıyor. Ülkedeki internet sansür ajansı blockchain teknolojisini kullanan şirketlere yönelik yeni düzenlemeleri onayladı.

Çin’in Siber Yönetimi Kurumu yeni düzenlemeyle birlikte blockchain hizmeti sunan herhangi bir girişimin, kullanıcıların gerçek adlarını, kimlik numaralarını, telefon numaraları toplamayı ve devlet yetkililerin bu verilere erişmesine izin vermeyi zorunlu kıldı.

Bu düzenleme, şirketlerin Çin kanunlarının yasakladığı herhangi bir içeriğin blockchain teknolojisini kullanarak üretmesi, kopyalaması ve yayınlamasını engelleyecek. Bu kurallar ilk olarak Ekim ayında teklif edilmişti, gelecek ay ise yürürlüğe girecek. Geçtiğimiz yıl internet kullanıcılarının sansürü aşarak Çin’de yasaklı olan iki yasaklayı makaleyi Ethereum üzerine kaydetmesi bu düzenlemelerin yapılmasını hızlandırdı.

İnternet sansürleriyle sürekli olarak gündeme gelen Çin, son birkaç yıldır kripto para ticaretine yönelik oldukça katı kurallar uyguluyor. Görünen o ki blockchain konusunda da özgür bir yaklaşım sergilenmeyecek.