Deloitte’in yayınladığı araştırmaya göre Çinli işletmelerin %73’ü blockchain teknolojisini ilk 5 stratejik önceliğinden biri olarak görüyor.

Blockchain teknolojisine yönelik ana tutum ve yatırımlar hakkında daha fazla bilgi sağlamak için yayınlanan “Deloitte’in 2019 Küresel Blockchain Anketi” adı verilen araştırmaya 11 ülkeden 1386 işletme katılım gösterdi. Bu katılımcılar arasından 200 işletme de Çin merkezliydi. Araştırma 8 Şubat 2019 ve 4 Mart 2019 tarihleri arasını kapsıyor.

Anket sonuçlarına göre Çinli işletmelerin çalışanları, blockchain teknolojisinin ülkedeki ilk beş kritik öncelikten biri olduğuna dair en yüksek güven oranını (%73) açıkladı. Bu oran Amerika Birleşik Devletleri’nde %56 olarak ölçüldü.

Küresel ölçekte ise katılımcıların %53’ü dağıtık defter teknolojilerini ilk 5 önceliklerinden biri olarak görüyor. Rapora göre bu oran geçtiğimiz sene %10 civarlarındaydı.

Deloitte’in Asya-Pasifik blockchain laboratuvarı lideri Paul Sin’e göre Çin blockchain teknolojisi taktiksel olarak değil, stratejik olarak dünyanın her yerinden daha yoğun bir şekilde kendisine uygulayacak. Sin bu konuya yönelik: “Çin’deki bir çok proje blockchain teknolojisini bir verimlilik aracı yerine stratejik bir silah olarak gören üst yönetim tarafından yürütülüyor.” ifadelerini kullandı.

Çin kripto para birimleri ve ICO’lara mesafeliyken blockchain teknolojisine yönelik ilgilileri gitgide artıyor. Geçtiğimiz sene Mart ayında Financial Times Dünya Fikri Mülkiye Örgütü’nde blockchain teknolojisi ile ilgili en fazla patenti Çin’in aldığını duyurmuştu.