Blockchain teknolojisinin ödeme sistemlerindeki kullanımı her geçen gün daha fazla finans kuruluşunun gündemine giriyor. Son olarak Bank of China ve China UnionPay, ödeme sistemlerini geliştirmede Blockchain uygulamalarını birlikte keşfetmeye karar verdi.

FinTech alanında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Çin, bu liderliği Blockchain cephesine taşımaya kararlı görünüyor. Ülkenin iki önemli finans kuruluşu; Bank of China ve China UnionPay, büyük veri ve dağıtık defter teknolojilerini mobil bankacılık ürünlerini iyileştirmede kullanmak üzere iş birliği yaptıklarını açıkladı.

Bu proje kapsamında China UnionPay’in mobile entegre finansal servisler için tek bir port üzerinden QR koduyla transfer ve harcama imkanı sunması bekleniyor. Bank of China ise ödeme sistemi için bir tanıtım programını hayata geçirerek, tüketicilere daha güvenli, kullanışlı ve verimli bir mobil ödeme deneyimi sunmak istiyor.

Çin’deki Blockchain atılımları bununla sınırlı değil. Henüz geçtiğimiz hafta, Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, elektronik ödeme sistemlerinin güvenliklerini iyileştirmek için yapılacak araştırmalarda kullanmak üzere 20 milyon dolar değerinde araştırma fonu aldı. Akademi, Blockchain’in ödeme güvenliğine uygulanması konusunda diğer kurumlarla birlikte çalışacak.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) ise ülke genelinde Blockchain uygulamalarının hızlandırılması için bir dizi tedbir önerisinde bulundu. Böylelikle Çin, sektörler genelinde Blockchain alanında sağlıklı ve düzenli bir gelişim göstermeyi amaçlıyor.