Blockchain konusunda hızlı bir yükseliş sergileyen Çin, devlet destekli kripto parayı kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Blockhain dünyasında patent ve kullanım konularında dünya liderliğini ele geçiren Çin’den bir önemli gelişme haberi daha geldi. Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, banka bünyesindeki Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü (PBOC) tarafından yürütülen çalışmalar, sektördeki Blockchain uzmanı istihdamını da olumlu yönde etkileyecek.

Blockchain konusunda danışmanlık yapan Michael K. Spencer’ın Medium.com’daki yazısıyla dikkat çektiği konuya göre çalışmalar, Çin Merkez Bankası’nın Çin Yuan’ını Blockchain ile entegre etme planları çerçevesinde yürütülüyor.

Spencer, yazısında 2019 yılı istihdam açığına da dikkat çekiyor. Çin’in, Blockchain yeteneklerini kendine çekme konusunda ciddi adımlar atması gerektiğini ifade eden Spencer, bununla birlikte çalışmaların 2014 yılında başlatıldığının altını çiziyor.

Çin, Blockchain’de ABD’yi yenebilir

Spencer’ın yazısında öne çıkan bir diğer konu ise Blockchain özelinde Çin – ABD rekabeti. Çin’in, ABD’yi dijital para konusunda yenmesinin kaçınılmaz bir son olduğunu kaydeden Spencer, özellikle ABD’nin regülatör kurumu SEC’in düzenlemeler konusunda ağırkanlı davrandığına vurgu yapıyor. Spencer ayrıca Çin’in, Çin Hükümeti ile bağlantıları olan Singapur gibi yerlerde pek çok Blockchain girişimi olduğunun da altını çiziyor.