Çin’in Guangdong Bölgesi’ne bağlı önemli şehirlerinden Shenzhen, elektronik vergi faturası işlemleri için Blockchain kullanacak. Ülkenin ilk özel ekonomik bölgesi olma özelliğini de taşıyan şehirde faturalandırma işlemleri için sosyal medya platformu WeChat’in ödeme altyapısı kullanılıyor.

China Economic Net’te yayınlanan habere göre Shenzhen Belediyesi Vergilendirme Bürosu ile Çin teknoloji devi Tencent, Blockchain faturalandırma sistemiyle WeChat ödeme platformunu bir araya getirdi. Tencent tarafından işletilen ve 1 milyara yakın kullanıcısı olan sosyal medya platformu WeChat, ödeme platformunu Blockchain faturalandırma sistemi için kullanıma açtı.

Shenzhen Vergilendirme Bürosu Bilgi Merkezi yöneticisinin yaptığı açıklamaya göre, Blockchain üzerinden yapılandırılmış elektronik faturalar, geleneksel e-faturalara oranla büyük avantajlar sunacak. Şehir, elektronik faturalar sayesinde dağıtık depolama, izlenebilirlik ve dış müdahalelere kapalılık gibi avantajlardan faydalanabilecek.

Habere göre WeChat ödeme sistemine bağlı yeni Blockchain faturaları mobil ödeme platformuyla entegre çalışırken, Blockhain elektronik fatura sisteminin WeChat ödeme platformuna taşınmasıyla, vergi ödeyen iş yeri sahiplerinin de yükü azalacak.

Cointelegraph’ın yayınladığı rapora göre ülkenin merkez bankası People’s Bank of China’nın Shenzhen birimi, çeşitli finans hareketlerini gerçek zamanlı olarak izlemeyi amaçlayan “Körfez Ticareti Finansı Blockchain Platformu” için deneme sürecini başlattı.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan raporda ayrıca Beijing, Shanghai ve Guangzhou şehirlerinin, Çin’de Blockchain endüstrisine bağlı politika ve düzenlemelerin en çok yapıldığı şehirler olduğu belirtildi.