Yerel düzenleyicilere gelişmiş risk kontrolü, küçük ve orta ölçekli işletmelere ise finansman araçlarına kolay erişebilirlik sunacak Blockchain bazlı ticari finans platformu son test aşamasına girdi.

Çin Halk Bankası’nın öncülük ettiği Blockchain temelli ticari finans platformu, resmi sunum öncesinde testlere başlıyor. Yapılan açıklamaya göre, Bay Area Trade Finance Blockchain Platform adı verilen bu yeni girişim, güneyde bulunan Shenzhen şehrindeki finans kurumlarına dağıtıldı ve artık son test aşamasına geçiliyor.

Güney Çin’de bulunan Körfez Bölgesi, Pearl Nehri boyunca uzanan büyük şehirler, Hong Kong ve Makao’nun özel idari bölgelerinden oluşan ekonomik bir kalkınma bölgesini oluşturuyor.

Projeye birçok finans kurumu destek sağlıyor

Ticari finans platformu projesi Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Laboratuarı ve merkez bankasının Shenzhen şubesi tarafından koordine ediliyor. Çin Bankası, İletişim Bankası, Çin Tüccarlar Bankası, Ping’An Bank ve Standart Chartered projeye destek veren diğer kurumlar olarak göze çarpıyor.

Platform, bankalar arasındaki işlemlerin verimliliğinin artırmak ve küçük – orta büyüklükteki işletmelerin daha geniş ölçekte finansman araçlarına erişmelerini sağlamak üzere tasarlandı. Yeni sistemle beraber sadece erişim desteği değil, güvenlik anlamında da birçok yeni önlem alınacak. Yerel düzenleyicilere gelişmiş risk kontrolü, sahteciliği önleme ve daha ayrıntılı gözetim yapma imkanı sağlanacak.