Çin hükümetinin kripto paralar karşısındaki katı tutumu değişmezken, resmi mercilerde Blockchain’in yükselişi tüm hızıyla devam ediyor.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın (MIIT) 2018 yılında açmayı planladığı laboratuvarlar listesinde Blockchain merkezli bir araştırma tesisi göze çarpıyor.

Bakanlığın açıklamasına göre, Ulusal Endüstriyel Bilgi Güvenliği Geliştirme Araştırma Merkezi tarafından denetlenecek bu laboratuvar, veri güvenliği sektörü ve IT için Blockchain teknolojilerini araştıracak.

MIIT, Ağustos ayının başlarında Blockchain teknolojisinin benimsenmesini hızlandırmak için bir dizi tedbir önermişti. Bu sayede, çeşitli bölgeler ve departmanlarla etkileşim güçlendirilirken, farklı alanlardaki Blockchain’lerin kademeli olarak genişletilmesine izin verilip ve sağlam bir endüstriyel ekosistem inşa edilebilecekti.

MIIT, Blockhain’in şeffaf yapısını güvenliği sağlamak için kullanmak istiyor

Temmuz ayında MIIT Müdür Yardımcısı, “endüstriyel ölçekte” bir “çekirdek” teknoloji olarak Blockchain’in teşvik edilmesi için, tüm ülkenin güçlerini birleştirmesi gerektiğini ifade etti. Bakan, Blockchain’in bilgi tacizi ve sahteciliğini önleme gücünden bahsederken bu teknolojinin güvenliği üzerinde durdu.

Çin hükümetinin kripto paralar karşısında resmi tutumu halen çok sert olsa da, Blockchain teknolojisi politik yapının en yüksek seviyelerinde baskın hale geliyor. Geçtiğimiz bahar aylarında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, açık bir şekilde Blockchain’i yeni nesil teknolojiler arasında çığır açan bir örnek olarak gösterdi.