Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlardan oluşan araştırma grubu, Çin’in yönetiminde IoT ve Blockchain üzerine çalışmalar yapacak.

Çin, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Blockchain teknolojisinin standartlaştırılması için uluslararası bir araştırma grubuna liderlik yapacak.

Uluslararası Standartlar Teşkilâtı (ISO) ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu’ndan oluşan (IEC) ortak teknik komitesi, bir ay süren müzakereler sonunda, bu uluslararası araştırma grubunun kurulmasını kabul etti.

Dr. Shen Jie’nin başkanlık yaptığı uluslararası araştırma grubu, çok sayıda endüstriyel uygulama senaryosu sunacak olmanın yanı sıra, IoT ve Blockchain teknolojilerinin uluslararası arenada standart hale gelmesini teşvik edecek bir çalışma mekanizması kuracak.

Araştırma grubunda dünyanın birçok ülkesinden uzmanlar yer alıyor

Yeni kurulan araştırma grubu, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya ve Fransa dahil ondan fazla ülkeden uzmanları bünyesinde topluyor. Gruba liderlik edecek Çin ise, son zamanlarda Blockchain teknolojisini benimseme noktasında önemli adımlar attı.
Geçtiğimiz ay, Çin Halk Bankası’na (PBoC) bağlı Dijital Para Birimi Araştırma Laboratuvarı, kullanıcıların işlem geçmişlerini takip etmelerini sağlayacak bir dijital para cüzdanı için patent başvurusunda bulundu. Yine geçtiğimiz ay, PBoC kağıt kontrollerini dijitale geçirmek için Blockchain destekli bir sistemi gün yüzüne çıkarmıştı.

Coin Telegraph haberine göre Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) Müsteşar Yardımcısı, daha önce yaptığı açıklamada yeni dijital ekonominin bel kemiğinin Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri olacağını dile getirmişti.