Çin yönetimi, üç yeni Blockchain standardı için çalışmalara başladı. Hazırlanan ilk taslaklar geliştirilmeyi bekliyor.

Blockchain’i resmi kurumlarıyla uzun bir zamandır destekleyen Çin yönetimi, yeni standartlar oluşturmak için harekete geçti. Çin Endüstri ve Bilişim Bakanlığı (MIIT) bünyesindeki Çin Elektronik Standardizasyon Enstitüsü (CESI) üzerinden yürütülen çalışmalar akıllı sözleşmeler, gizlilik ve mevduat yönetimiyle ilgili üç yeni standardın belirlenmesi amacını taşıyor.

CCN’de çıkan haberde görüşlerine yer verilen Araştırma Laboratuvarı Müdürü Li Ming, yeni standartların bilgi güvenliği, süreç ve yöntemler ile iş ve uygulama olmak üzere üç temel konuyu ele aldığını ifade ediyor. Li’ye göre bu standartlar hem ulusal hem de global Blockchain standartlarının oluşmasına zemin oluşturacak.

Gelecek yılın sonuna kadar son haline getirilecek olan üç yeni standart, Çin’in 2016’da yayınladığı “Çin Blockchain Teknoloji ve Uygulama Geliştirme Beyaz Kitabı” ile “Blockchain Referans Mimarisi” çalışmalarını baz alıyor.

Ülkede Blockchain’in yaygınlaşması için çalışmalar farklı bakanlıklar tarafından yürütülüyor. Ülkenin BT Bakanlığı, bu yılın başlarında standardizasyona yönelik vurgu yapmış, akıllı sözleşmeler gibi temel Blockchain uygulamalarını kapsayan yedi standart oluşturulması amacıyla Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) bünyesinde yapılan çalışmaları olumlu bir gelişme olarak değerlendirmişti.