Çin yerel medyası People’ın haberine göre Çin’in başkenti Pekin’de ilk blockchain destekli noter ofisi açıldı.

Habere göre geçtiğimiz günlerde Pekin CITIC Noterliğinde açılan ofis hizmet vermeye başladı. Ofisin müdürü bu gelişmenin, noterlikte blockchain döneminin başlangıcı olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Yeni uygulanan sistem, sertifika sahibinin bir kodu taratarak belgenin içeriğinin doğrulanmasını sağlayacak. Böylelikle noter endüstrisindeki blockchain entegrasyonu, belgelerin sahteciliğini önleyecek ve dolandırıcıların bilgi uyuşmazlıklarından faydalanmalarını engelleyecek.

Pekin CITIC Noterliği direktörü Wang Mingliang blockchain teknolojisi temelli noterlik işlemlerinin hem noter onayı hem de blockchain teknolojisinin güvenilir yapısının onayını alacağını için oldukça değerli olduğunu vurguluyor. Çin Üniversitesi İşletme Fakültesi profesörü Hu Jiyu ise blockchain teknolojisinin düşük maliyet, yüksek verimlilik ve stabilize gibi faydalarına değindi.

Blockchain teknolojisi Çin’deki varlığını artırmaya devam ediyor. Ülke çapında Blockchain teknolojisine olan ilgi ve uygulamalar her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz haftalarda Blockdata şirketi, dünya üzerindeki blockchain ilişkili projelerin %25’inin Çin’de yapıldığını açıklamıştı. Bu oran da istatistiki olarak Blockchain konusunda ülkenin başı çektiği anlamına geliyor.