Çin’deki yeni Blockchain girişimlerinden biri olan Nervos Network, kuruluşunun üzerinden sadece 6 ay geçmesine rağmen 28 milyon dolarlık yatırım toplamayı başardı.

Kurumlara yönelik hibrit Blockchain platformları geliştiren Nervos Network için 2018’in en hızlı büyüyen şirketlerinden biri tanımını kullanmak mümkün. Ocak 2018’de kurulan şirket, daha ilk yılını doldurmadan dünyanın önde gelen girişim sermayesi şirketlerinden 28 milyon dolarlık fon toplamayı başardı.

Şirketin bu başarısında, kurucusu Jan Xie’nin Ethereum Vakfı’ndaki geçmişinin rol oynadığını söylemek mümkün. Vakıf bünyesinde çalışan eski bir Ar-Ge uzmanı olan Jan Xie, buradaki birikimini Nervos için kullanmaktan çekinmemişe benziyor.

Jan Xie’nin yanındaki kişiler de sektörün içinden gelen isimler. Örneğin Terry Tai, tanınmış kripto para borsası Yunbi’nin geliştirici ekibinden; Daniel Lv ise Ethereum dünyasının popüler cüzdanı imToken’ın eski CTO’su; Kevin Wang ise Launch School’un kurucusu ve eski IBM mühendisi.

Kadronun iş dünyasını bilen isimlerden oluşması Nervos’un hizmet verdiği işletmelerin ölçeğini de etkilemiş durumda. Mevcut Blockchain altyapılarının, işletmelerin hem güvenlik hem de performans gereksinimlerini eş zamanlı olarak karşılamaması nedeniyle yetersiz kaldığı ortamda, Nervos’un ölçeklenebilir hizmet seçenekleri bu boşluğu dolduruyor.

Yatırımcılara bakıldığında ise kısmen global bir konsorsiyumdan söz etmek mümkün. Sequoia Capital China gibi Çin merkezli girişim sermayesi fonlarının dışında Polychain Capital gibi ABD, Unity Ventures gibi Avrupa, Vy Capital gibi Dubai merkezli şirketler de bulunuyor. Diğer yatırımcıların ise Blockchain özelindeki yatırımlara odaklanan zk Capital ile Blockchain Capital gibi kurumlar olduğu görülüyor. Yatırımcılar arasında ayrıca Nervos ekibinden Daniel Lv’nin eski şirketi imToken da bulunuyor.