İnternet’in dahi girişimcisi Jeremy Allaire tarafından kurulan Bitcoin ve Blockchain girişimi Circle, potansiyel bir IPO öncesinde, 250 milyon dolarlık yatırım aldı.

İnternet gündelik hayata girmeye başladığı günlerden itibaren hangi alana elini attıysa başarılı şirketler kuran ve büyüten çıkartan Jeremy Allaire tarafından kurulan Bitcoin ve Blockchain girişimi Circle Internet Financial Inc. Cumartesi günü yayınlanan bir rapora göre, olası ilk halka arz öncesinde 250 milyon dolar daha yatırım alıyor.

The Information tarafından yayınlanan habere göre, bu yatırım turunun özsermaye ve borç finansmanından oluşacağı belirtilirken, yatırım şirketin faaliyetlerini ve ürün tekliflerini genişletmek için kullanılacak. Şirketin sermaye artırma kararının, bu yıl veya 2020’de halka açılma hedefi öncesinde, Coinbase ve diğer rakiplere karşı daha fazla pazar payı kazanma planının bir parçası olduğu bildiriliyor.

Circle, 2013 yılında kurulduğunda blockchain teknolojisi kullanan bir tüketici finans şirketi olarak yola çıkmıştı, ancak kısa süre içinde bir kripto para yatırım, takas ve ödeme hizmetleri şirketine dönüştü.

Şirketin dört ana ürünü bulunuyor; Circle Pay, kullanıcıların kripto paralar da dahil olmak üzere çeşitli para birimlerinde diğer kullanıcılara para göndermelerine olanak sağlıyor. Circle Trade, en az 250.000 dolar işlem hacmiyle yüksek seviyeli kripto para yatırımcılarına çözüm sunuyor. Circle Invest adlı servis, tüketicilerin kripto para birimlerine yatırım yapmalarını sağlıyor. Son olarak, Şubat 2018’de Circle tarafından satın alınan kripto para borsası Polinex, müşterilerin kripto para birimleri alıp satmalarını sağlıyor. Şirketin gündeminde olan hedeflerden birisi ise gelecekte tüm kripto varlıklar için açık bir pazar yeri haline gelmek.

Son zamanlarda genişlemeye önem veren Circle, geçen Eylül ayında stablecoin piyasasına girdi. Yine geçen yılın Haziran ayındaki bir raporda Circle’ın kullanıcılarına ek hizmetler sunmak için ABD’de bir bankacılık lisansı almaya çalıştığı ileri sürülmüştü.

Circle en son geçen sene Mayıs ayında 110 milyon dolar, Haziran 2016’da 60 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin olası değerlemesi ise 3 milyar dolar civarında.