Blockchain tabanlı kredi puanlama girişimi Colendi, düzenlenen ilk yatırım turunda 2,5 milyon dolar fon elde etti.

İsviçre merkezli Blockchain mikro kredi ve kredi skorlama girişimi Colendi, ilk yatırım turunda 2,5 milyon dolar topladı. Colendi sponsorları arasında Aslanoba Capital, Boğaziçi Ventures ve Next Ventures bulunuyor.

Colendi, yatırımcılardan aldığı fon ile kendi uygulamasını geliştirip, şirket içi operasyonlarını iyileştirecek. İninal ekibinden Bülent Tekmen’in kurucu ortak ve CEO olarak görev yaptığı Colendi, geleneksel bankacılık gereksinimleri ve finansman yöntemleri ile uyumlu, Blockchain tabanlı, merkezi olmayan bir kredi değerlendirmesi ve mikro kredi protokolü olarak çalışıyor. Colendi, üç farklı hizmet ile (Colendi ID, Colendi Score ve Colendi Wallet) kullanıcılara şeffaf ve güvenilir hizmet sunmayı amaçlıyor.

Colendi’nin Alpha aşamasındaki ürünü kullanıma sunuldu

Blockchain teknolojisinden faydalanarak, bir dijital kredi skoru sağlamayı amaçlayan Colendi, Webrazzi’nin haberine göre, henüz bir ICO sürecine girmeden, Alpha ürününü kısıtlı sayıda kullanıcıya açmış durumda.

Colendi ekibi altyapı teknolojisi organizasyonları ConsenSys ve Token Foundry’nin temel desteğine ek olarak FinTech, Blockchain, mobil teknoloji ve ürün geliştirme alanlarında birçok etkili iş ortağını da bünyesine kattı. Bu isimler arasında, Nico Jose “Nix” Nolledo, Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Limk Kurucu Ortağı ve CEO’su Oğuz Serdar ve Token Foundry’le ConsenSys’ta halihazırda liderlik pozisyonunda olan Sinan Koç bulunuyor.