Commerzbank ‘makineden makineye’ ödemeler için blockchain tabanlı bir çözüm geliştiriyor. Bu çözümle birlikte otonom bir araç, bir insanın cebinden cüzdanını çıkarmasına gerek duymadan şarj için kendi kendine ödeme yapabilecek.

Bunu ‘somut bir pilot proje’ olarak nitelendiren Almanya merkezli banka projeyi geliştirmek için kendi araştırma geliştirme birimi ve Daimler Trucks ile birlikte çalışıyor. Geliştirilen sistem, bir şarj istasyonuyla kamyon arasındaki ödeme süreçlerini tamamen otomatik bir hale getirmeye yarıyor.

Projenin ortakları şimdiden sistemin çalıştığını kanıtlamış durumdalar. Yapılan test işlemlerinde Commerzbank, blockchain sistemine para koydu ve ödemenin yapılması için Daimler Trucks’a gönderdi.

Banka henüz sistemde euro işlemlerinin nasıl yapıldığına ya da şarj istasyonunun ödemeyi nasıl alacağına ve işleyeceğine dair ayrıntılı bir açıklama yapmış değil.

Mevcut ödeme sistemlerinin henüz tam otomatik bir ödeme sürecini haritalayamadığını söyleyen banka, makineler giderek özerk ve birbirlerine bağlı bir hale gelirken benzer bir şekilde ödemeler için de insan faktörünün yer almasına gerek olmadığını belirtiyor.

Commerzbank bu pilot çalışmanın, gelecekte makineler arası ödemelerin tamamen otomatik bir şekilde gerçekleştirilebileceğini kanıtladığını söylüyor.

Ödemeler için Corda blockchain’i kullanan Commerzbank’ın yukarıda bahsi geçen son testte gerçek bir kamyon kullanmadığını da belirtmekte fayda var.

Projenin her iki ortağının da aktif olduğu blockchain sektöründe bu tarz iş birliklerini ve ödeme sistemlerine yönelik yeniliklere sık sık rastlayacağız gibi görünüyor.