commerzbank almanya banka

Alman Commerzbank ve uluslararası bir Alman şirketi olan Thyssenkrupp başarılı şekilde bir yurt dışı para transferi gerçekleştirdi.

Almanya’nın önde gelen bankalarından olan Commerzbank, sanayi devi Thyssenkrupp ile birlikte bir Blockchain platformu üzerinde 500 bir Euro para transferi gerçekleştirdi. R3 tarafından sağlanan Corda platformunda gerçekleştirilen transfer Euro ile Polonya zlotisi para birimleri arasındaki kurun belirlib ir noktada sabitlenmesi ve Blockchain üzerine yazılmasıyla tamamlandı.

Bankalar için uluslararası düzeyde gerçekleşen mutabakat ve ilgili ödemelerin her zaman bir sorun teşkil ettiğini ve denklik konusunda çok fazla insan gücü harcandığını söyleyen Commerzbank müdürü Nikolaus Giesbert “bu tür uygulamalar sayesinde Blockchain teknolojisinin bu işleri dijitalleştirerek nasıl dönüştürdüğünü görüyoruz” dedi.

Yasal durumu takip ediyorlar

Denemenin başarılı olmasına rağmen Commerzbank bu konuda daha büyük adımlar atmadan önce konu üzerine çalışmalarını artırarak devam edeceğini belirtti. Bu mesafeli yaklaşımın sebebi ise ticari bankaların tabi olduğu mevzuat ve yönetmeliklerin çok sıkı olması. Bankalar başta olmak üzere finans kurumlarının yaşadıkları ve yaşattıkları “sorunların” yaptırımları birçok iş koluna göre daha ağır olabiliyor. Bu nedenle Blockchain teknolojisinin getirdiği nimetlerden tam anlamıyla faydalanmak ve verimliliğinden istifade edebilmek için yasal taraftaki gelişmelerin de teknolojiyi yakalamasını beklemeleri olağan.