ConsenSys Labs, finansal kurumların Blockchain sistemini rahatça kullanabilmeleri için, Ethereum işlemlerini özelleştirmek üzerine çalışan bir girişim olan AZTEC için 2,1 milyon dolarlık bir tohum finansmanı turunu başlattı.

Yatırımcılar arasında Entrepreneur First, Samos Investments, Jeffrey Tarrant (Mov37) ve Charlie Songhurst bulunuyor.

Matematikçi Tom Pocock ve nükleer fizikçi Zachary Williamson tarafından geliştirilen AZTEC, paylaşımlı bir defterdeki mahremiyeti arttırmak için kriptografik teknik olan sıfır bilgi kanıtlarını (zero-knowledge proofs / zk-SNARKs) kullanır. AZTEC girişiminin en büyük iddiası, bu tekniğin bilinen diğer tüm benzer teknolojiler iki kat daha verimli olması.

AZTEC’in öncelikli hedefi mahremiyeti sağlamak olacak

Oluşturulan bu sistemin bankalar tarafından kullanılması amaçlanıyor. Pocock’un ifadesine göre, AZTEC platformu yine aynı ekip tarafından yaratılan başka bir Ethereum tabanlı platform olan CreditMint ile ortaklaşa kullanılabilecek.

Özel borçlar konusunda uzmanlaşmış 20’den fazla finans kurumu ile görüşen girişim, Ocak 2019’da ilk kez piyasaya sürülecek. Mahremiyet AZTEC’in en büyük farklı olacakken, sunulan çözümün kredi piyasasında önemli bir uzlaştırıcı güç olması bekleniyor.

“Finans kurumları işlemlerin mahremiyeti talep ediyor. Değiştirilemez, tek kaynaklı veri ve risklerin ortadan kaldırılmış olması AZTEC’i eşsiz bir kamu Blockchain’i yapıyor.” diyen Pocock’un sisteme olan güveni tam.