Kredi birliği servis organizasyonu (CUSO) olarak faaliyet gösteren CULedger, sınırlar arası küresel dağıtık defter platformu için 8,5 milyon dolar fon topladı.

Ekim 2017’de 10 milyon dolarlık A Serisi fonlama hedefi belirleyen Blockchain girişimi CULedger, 32 yatırımcıyı güvence altına aldı. Diğer yatırımcıların da oturuma katılması bekleniyor. CULedger, pilot programını bu yılın sonunda başlatmayı planlıyor.

CULedger Başkanı ve CEO’su John Ainsworth, “Kendi kendini yöneten kimlik belirleme yoluyla ilk evrensel dijital kimlik sağlama çabalarımızda kredi birliği topluluğundan son derece olumlu bir yanıt aldık. Dijital kimliğe duyulan ihtiyacın yaygın olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Yatırımcıların çoğunluğu, CULedger tarafından geliştirilen MyCUID adlı ürünün endüstrideki gerçek uygulamalarına onay veren kredi birliklerinden oluşuyor. Yatırımcılar listesinde finans kuruluşlarının yanı sıra ve ABD genelinden pek çok kredi kooperatifi yer alıyor.

30’u aşkın kredi birliği ve kavram kanıtlama çalışmalarında yer alan kuruluşlardan oluşan organizasyonda, çağrı merkezi sahtekarlığını tespit etmek ve önlemek için Blockchain kullanılıyor. Ayrıca üyeler kendi kendine yönetilen kimlikleri MyCUID aracılığıyla kullanabiliyor.

Banking Tech haberine göre yatırımcılar arasında, Mississippi Credit Union Association tarafından oluşturulan ve CULedger’e kolektif bir yatırım oluşturmak için daha küçük katkılar yoluyla yatırım yapmasını sağlayan bir grup da yer aldı.