Blockchain girişimi Concordium, Danimarka eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’i stratejik danışman olarak işe aldığını açıkladı.

Concordium, kimlik doğrulamayı entegre hale getiren ve herkesin güvenli, dağıtık bir ağdaki uygulamaları çalıştırmasına izin verecek şekilde tasarlanmış açık kaynaklı bir Blockchain olarak çalışıyor. Girişimin hedefleri arasında kullanıcıların altyapı gereksinimlerini azaltmak, daha düzenli süreçler oluşturmak ve böylelikle kayda değer maliyet tasarrufu sağlamak yer alıyor. Platformun beta sürümünün 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, nihai sürümün ise önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yayınlanması planlanıyor.

Rasmussen, 2001’den 2009’a kadar Danimarka Başbakanı olarak üç dönem görev yaptı ve daha önce Vergi Bakanı ve Ekonomi Bakanı dahil olmak üzere Danimarka hükümetinde birçok üst düzey görev üstlendi. Rasmussen, başbakanlık görevinden sonra beş yıl boyunca NATO Genel Sekreteri olarak çalıştı. Demokrasi meselelerine yoğunlaşan uluslararası bir siyasi danışmanlık olan Rasmussen Global’in Kurucusu ve CEO’su olarak çalışan Rasmussen’in uzmanlık alanları transatlantik ilişkiler, güvenlik politikaları, ekonomik kalkınma ve Avrupa Birliği olarak sıralanıyor.

“Blockchain teknolojisinin toplumlarımıza, demokratik süreçlerimiz dahil, getireceği faydaları görmeye başlıyoruz.” diyen Rasmussen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Concordium’nun Blockchain tabanlı çözümü, güvenilir, hızlı ve uygun maliyetli bir oylama yöntemi sunuyor. Her oylamanın sayıldığından emin olmak için Concordium ile çalışmaktan memnuniyet duyuyorum.”

Concordium Başkanı Lars Seier Christensen, Concordium Network’ün yüksek potansiyeli göz önüne alındığında, Concordium Vakfı’nın paha biçilmez stratejik uzmanlığa sahip kişilerin bilgisini kullanmasının şart olduğunu ekledi.

Christensen, “Anders, küresel genişleme planlarımızda, güvenli ve özel iletişim için blok zinciri çözümü gerektiren alanlara taşınmanın yanı sıra, uygulamasından faydalanacak devlet daireleriyle bağlantı kurmada önemli bir rol oynayacak.” diye konuştu.