Eski Deloitte çalışanları tarafından kurulan bir Blockchain girişimi, yepyeni bir tedarik zinciri platformu başlatıyor. Citizens Reserve geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruyla beraber, “bağımsız tedarik zinciri çözümü” olarak tanımladığı yeni hizmeti SUKU ekosistemini tanıttı.

Girişim tarafından sunulacak olan bu yeni sistem, dünyanın dört bir yanındaki kargoların koordine edilmesi ve takip edilmesi noktasında yeni çözümler getirecek. SUKU ekosistemi hem Ethereum hem de Quorum Blockchain’inden faydalanacak.

SUKU, ticaret ortaklarına ürünlerin konumu hakkında gerçek zamanlı veri sunmasının yanı sıra, bir teklif-sipariş pazarı ve otomatik sözleşmeler oluşturmasına olanak sağlamayı amaçlıyor. İşin içerisine sözleşmeler ve pazar verisi de girdiği için, SUKU kullanıcılarına mahremiyet sağlamayı da görev edinecek.

Mevcut tedarik zinciri altyapıları verimsiz ve pahalı

Daha önceleri Deloitte Blockchain Lideri olan CEO Eric Piscini, Çin’deki ilaç skandalını örnek göstererek, neden tedarik zinciri sistemlerinin iyileştirilmesi gerektiğini ortaya koydu:

“Mevcut tedarik zinciri ortamı hem karmaşık bir yapıya sahip hem de bu sistem içerisinde gemileri yönlendirmek oldukça güç. Hemen hemen tüm işletmeler bir tedarik zincirine ihtiyaç duyuyor ama onlara sağlanan teknoloji pahalı, verimsiz ve parçalanmış durumda.”

SUKU’nun adem-i merkeziyetçi tedarik zinciri platformu, farklı endüstriler ile çalışacak şekilde inşa edilecek. Girişimin lideri olan Piscini, ticaret ortaklarının bugüne kadar imkansız olarak görülen bir şekilde etkileşim halinde olmalarını istiyor.