Eric Piscini bugüne kadar danışmanlık devi Deloitte’in “küresel Blockchain lideri” unvanıyla dünya genelinde toplam değeri 50 milyon doları aşan Blockchain uygulamasına temel attı. Şimdi ise yeni kurulan bir girişime katılarak, tedarik zincirlerini Blockchain ile dönüştürmeyi hedefliyor.

Erken aşama bir girişim olan Citizens Reserve, aldığı 300 milyon dolar yatırım ile tedarik zincirlerinin tüm aşamalarında çalışabilen paylaşımlı bir veritabanı geliştirdi. Sistemin kullandığı yeni dijital para birimi ZERV ise Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışan ERC20 token üzerine kuruldu. Tedarik zincirinin paydaşları tarafında Blockchain’e erişimde kullanılacak olan bu yeni kripto para sayesinde ülkeler arasında “neredeyse” anlık işlem gerçekleştirmek mümkün olacak.

Kendi işlemini yapabilen kodlardan oluşan akıllı sözleşmeleri kullanan platform, farklı Blockchain çözümlerinde kullanılabiliyor. Kripto para üzerinden işlemler neredeyse gerçek zamanlı olarak gerçekleşirken, ülkeler arası işlemler ve döviz kuru farkının gözetilmesi nedeniyle sözleşmeler uzun süreli olarak sınırlandırılacak.

Açık ve özel Blockchain birlikte çalışacak

Coin Telegraph haberine göre tedarik zincirinin Ethereum hâlini geliştirdiklerini belirten Piscini, “Özel kullanıma yönelik olan Blockchain tedarik zinciri işlemlerine yönelik çalışırken, açık Blockchain ise ödemelerde kullanılacak. Arada kurduğumuz köprü ise bizim alametifarikamız olacak.” dedi.

Dijital para birimi ZERV’ün ayrıca platform üzerinde emtia ve hizmet alım satımı için de değerlendirilmesi planlanıyor. ZERV’ü diğer ERC20 token’lardan ayıran önemli özelliklerden biri, gerçek varlıklarla destekleniyor olması. Sahip olduğu rezerv varlıklar, her bir token’in 0,01 dolarlık “garanti değere” sahip olmasını temin ediyor. Toplamda 100 milyar adet üretilecek token’ın sabit değeri 1 milyar dolar olacak.

Blockchain’in oluşturduğu yeni pazar fırsatları, teknoloji liderlerinin de ilgisini çekiyor. Tıpkı Piscini gibi yakın dönemde PayPal’dan ayrılan David Marcus da Coinbase yönetim kuruluna katıldı. Benzer şekilde Avustralya Commonwealth Bank CFO’su da Block.one adlı Blockchain girişimine transfer oldu.