Bahamalar’ı çevreleyen sularda 100 milyar dolar değerindeki batık hazine ve diğer su altı eserleri, blockchain’e koyulmak üzere kazılarak çıkartılacak.

Bahama merkezli teknoloji şirketi PO8 tarafından yürütülen proje, dünyaca ünlü deniz arkeologlarıyla birlikte deniz yaşam alanlarını iyileştirmeyi ve batık hazineleri kazarak ülkenin mavi ekonomisi desteklemeyi amaçlıyor.

Çıkarılan her bir eser, nesneler için akıllı sözleşme görevi gören kripto token’lara atanacak. Hazinelerin fiziksel varlığı PO8 Müze Vakfı’nda sergilenirken dijital varlıkları ise satılabilir ve dünya çapında ticareti yapılabilir hale gelecek.

PO8 bu projenin Bahama ekonomisine yıllık 60 milyon dolar kazandıracağını öngörüyor. Mevsimin en yoğun döneminde ise 100’den fazla kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

PO8 batık hazineleri blockchain’e taşıma projesinin Bahamalar için kilit rol oynayacağını düşünüyor. PO8 kurucu ortağı Matthew Arnett konuya yönelik: “NFT’ler yeni bir emtia sınıfı olarak değerlendirilebilir. Mavi ekonominin şu an ihtiyacı olan şey de bu. Proje Bahamalar gibi ada ülkeleri için gelir elde etmenin yeni bir yolu haline gelebilir.” açıklamalarında bulundu.

Proje ülke ekonomisine katkı sağlarken bir taraftan da deniz çevresine iyi gelecek. Sular altında kalan birçok eser metalden oluşuyor. Deniz dibine çöken bu metaller balıkçıları ve bölgedeki doğal yaşamı tehdit edebiliyor. Projede, batık hazineler kaldırılırken doğal resiflerin restorasyonuna da yardımcı olunacak. Kazı alanlarına yeni yapay resifler yerleştirilerek deniz yaşamı daha da zenginleştirilecek.