AP Moller Maersk

İlk Blockchain temelli deniz taşımacılığı sigortası AP Moller – Maersk tarafından hayata geçirildi. Dünyanın en büyük deniz taşımacılığı firması olan AP Moller – Maersk Insurwave isimli platformunu çalıştırmaya başladı.

AP Moller – Maersk tarafından devreye alınan Blockchain platformu deniz taşımacılığında sigortalama işini otomatikleştiriyor. Insurwave platformu hayata geçirilirken teknik konularda Guardtime isimli yazılım şirkeri ve finansal alandaki uzmanlığıyla Ernest & Young da projeye dahil olmuş.

Platformu bir süre test eden Maersk taşımacılık sırasında gemilerin hasar görmesine karşı otomatik olarak sigortalanması işini ACORD standardına uygun biçimde  Microsoft Azure üzerinde çalışan sisteme emanet etti. Bu platform aynı zamanda Willis Towers Watson, MS Amlin ve XL Catlin tarafından da kullanılıyor.

Sigorta otomatikleşti, verimsizlik azaldı

AP Moller – Maersk’in Risk Yönetim ve Sigorta Başkanı Lars Henneberg’e göre bu geçiş şirket içindeki verimsizlikleri azalttı ve sigorta operasyonunu otomatik, daha kolay yönetilebilir bir hâle getirdi.

Dünya çapında 350’ye yakın yük gemisi bulunan AP Moller – Maersk yalnızca kendi gemileri için değil farklı kurumlar için de bu operasyonu gerçekleştiriyor. Denizcilik devi firmanın beklentisi platformun ilk sene içinde 1000’den fazla yük gemisini kapsayan bir operasyona dönüşmesi yönünde. Aynı dönem için işlem sayısının da 500.000 civarında olması bekleniyor.