Araştırma şirketi Juniper Research’ün yayınladığı rapora göre uluslararası dijital para transferlerinin hacmi 2024 yılında 525 milyar dolar değerine ulaşacak. 2019 yılında bu değer yaklaşık 332 milyar dolar civarında.

Raporda, mobil para transferi pazar payında keskin bir artış olacağı öngörülüyor. 2019 yılında uluslararası para transferinde %33’lük bir artış gözlenmişken 2024’te bu artışın %41 seviyelerinde görülmesi bekleniyor.

Juniper’in raporunda blockchain teknolojisi destekli ödemelerin, dijital ödemeleri oldukça fazla büyütme potansiyeli olduğuna da değiniliyor. Teknolojinin geleneksel iş modellerini sollayacağını ve uluslararası para transferi gibi alanlarda sıkça kullanılacağı düşünülüyor. Buna bağlı olarak dijital para transferi hacminin artması bekleniyor.

Araştırma raporunu yazan Nick Maynard konuyla ilgili olarak: “Geleneksel operatörler dijital çözümler sunarken henüz transferlerin şeffaf fiyatlandırmasını benimsemediler. Operatörler bu gereksinimi kabul etmedikçe pazar payını kaybetmeye devam edecekler.” ifadelerini kullandı.

Rapor, blockchain tabanlı ağ operatörlerinin daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf hizmetler sunabileceğini gösteriyor. Raporda, RippleNet ve IBM Blockchain World Wire gibi hizmetlerin endüstriyi büyük ölçüde değiştireceğinden de bahsediliyor.