Dubai uzun süren kontrol süreçleri ve denetimleri azaltmak adına, DubaiPay uygulamasına verimliliği artıracak bir çözüm olarak Blockchain teknolojisini entegre etti.

Dubai’deki bir hükümet girişimi olan Smart Dubai Ofisi, perakende ödemeleri için kullanılan akıllı telefon uygulaması DubaiPay’e Blockchain teknolojisini entegre ederek, alım satım işlemlerini gerçek zamanlı hale getirecek.

Dubai’nin Finans Departmanı (DoF) ile işbirliği içinde geliştirilen bu yeni hizmet, Smart Dubai Office (SDO) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir duyuru ile piyasaya sürüldü.

Dubai devlet organları birer birer Blockchain’e geçecek

Mevcut DoF operasyonları, personelin farklı portallardan toplanan ödemeleri fiziksel olarak kontrol etmesiyle ilerliyordu. Oldukça kapsamlı olan bu süreç, yapılan işlemlerin ilgili denetleme otoritesine aktarılmasını neredeyse 45 güne kadar uzatıyordu. Smart Dubai Ofisi’nden Mira Sultan Obaid Abdul Rahman, tüm işlemlerin Blockchain üzerine aktarılmasıyla, verimliliğin önemli bir ölçüde artacağını öngörüyor.

DubaiPay platformunda halihazırda 27’si hükümet, 14’ü sivil toplum kuruluşu olmak üzere, 40’ın üzerinde kuruluş yer alıyor. Smart Dubai Genel Müdürü Dr. Aisha Bint Butti Bin Bishr ise, Blockchain’in günümüzün en geniş potansiyel vaat eden teknolojisi olduğunu söyleyerek, önümüzdeki yıllarda bu alanda çok daha fazla girişimin yapılacağının sinyallerini verdi.

Yine ilgili basın açıklamasında, önümüzdeki dönemde Dubai Polisi, Dubai Havayolları, Dubai Belediyeleri ve daha birçok kurumun Blockchain altyapısını kullanacağı da ifade edildi.