Blockchain tabanlı ödeme yöntemlerinin yükselişini şaşkınlıkla izliyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, girişimciler ve politika yapıcılar halen ICO’nun ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar.

Bu duruma rağmen birkaç şey açık şekilde kendini belli ediyor. İlk olarak, bir ICO isminden türediği ilk “halka arz” (Initial Coin Offering) gibi bir anlamı ifade etse de, aynı zamanda yatırımcıların yeni bir girişimde hisselerini satın almaları için önemli bir fırsat.

Bu fırsat bizi doğrudan ikinci maddeye götürüyor; bir ICO tanımı gereği sabit ve değişmez olmaktan çok uzaktır. Yeni bir kripto para birimi oluşturma ve daha sonra geliştirme çalışmaları için para toplamak amacıyla yatırımcılara satma süreci, regülasyonların bitmek bilmeyen baskısı ve teknolojik yenilikler sayesinde hızla gelişiyor.

Yasal otoritelerin baskısına karşın, ICO’lar 2014’ten beri 23 milyar dolar nakit biriktirmeyi başardı. Veri analiz firması Elementus tarafından bir araya getirilen bu animasyon, bizlere piyasanın ne kadar patlamaya hazır olduğunu açık bir şekilde gösteriyor.

*Ağustos 2018 itibariyle video güncellenmiştir.