Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın Endonezya’da düzenlediği yıllık buluşmada konuşan Dünya Bankası Başkanı, dağıtık defter teknolojilerinin potansiyeline vurgu yaptı.

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, Blockchain’in temelini oluşturan dağıtık defter teknolojilerinin “muazzam bir potansiyele” sahip olduğunu söyledi ve bankanın yenilikçi teknolojilere ayak uydurmak durumunda olduğunu ekledi. Kalkınmayı hızlandırırken yoksullukla mücadele etmenin önemine değinen Kim, “Teknoloji dünyasındaki bazı inovasyonlar, nesiller boyu devam etmiş olan yanlış uygulamaları tümüyle geride bırakmamıza yardımcı olabilir ve yozlaşmayla mücadelede eşsiz adımlar atılabilir.” diye konuştu.

“Kripto paralar hakkında çok konuştuk, ancak dağıtık defterin çok daha devasa bir potansiyeli var.” diyen Kim, Ağustos ayında çıkarılan Blockchain tabanlı ilk bonoları hatırlattı ve bu işlemlerde oluşturma, yerleştirme, transfer ve yönetim süreçlerinin tümüyle Blockchain üzerinden yürüdüğünü vurguladı.

Blockchain kurulumunun grup için kağıt evraklarla kaybedilen zaman ve maliyet açısından tasarruf sağladığını dile getiren Kim, bu teknolojinin gelecekte son derece faydalı olacağını öngörüyor. Bankanın teknolojideki tüm güncel gelişmelere ayak uydurmakta zorlandığını itiraf eden Başkan Jim Yong Kim, 2020 yılına kadar koyulan finansal servislere evrensel erişimi geliştirme hedefinin teknoloji dünyasına daha derinlemesine girmeden mümkün olmayacağının altını çizdi.