Küresel pazarlardaki sürdürülebilirliği artırma amacını gözeten Dünya Bankası, çoklu tarafları destekleyen yeni platformu için ilk büyük adımı önümüzdeki hafta içinde atacak.

Dünya Bankası’nın (World Bank) bu ay içinde 73 milyon dolar değerindeki ilk Blockchain tabanlı senet işlemini gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ağustos ayı başında bonoyu düzenlemek için Dünya Bankası tarafından yetkilendirilen Australia Commonwealth Bank (CommBank), Blockchain tabanlı senedin 28 Ağustos’ta işlem göreceğini açıkladı.

İki yıllık düzenlenen bu senet, yüzde 2,2 oranında getiri getirecek şekilde tasarlandı. Dünya Bankası’nın keşfettiği bu yöntem, taraflar arasında ödeme sürecinin otomatikleştirilmesi için Blockchain teknolojisinden faydalanıyor.

Hayır kurumları da bu teknolojiden yararlanabilecek

CommBank’ın şirket içi Blockchain laboratuvarında geliştirilen bu platform satıcılar, alıcılar ve bankalar arasındaki bono işlemlerinin verimliliğini artırmak için dağıtık bir ağ kullanacak. CommBank yine aynı duyuruya göre, bu platformun çoklu tarafları desteklemesi özelliği sayesinde, halka açık yatırımcılardan para toplamak için ilk kez Blockchain teknolojisini kullanmış olacak.

Blockchain tabanlı bono işlemi, Dünya Bankası’nın her yıl yoksullukla mücadele ve dünya genelinde piyasalarda sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla yaptığı 50 ila 60 milyar dolarlık bono satışının bir parçası olarak gerçekleşecek.