Küresel nakliyecilikte sektörün iki lider firması Mediterranean Shipping Co (MSC) ve CMA CGM blockchain tabanlı nakliye platformu TradeLens’e katıldı.

Dünyanın en büyük ikinci nakliye şirketi İsviçre merkezli MSC ve dünyanın en büyük dördüncü konteyner taşımacılık firması Fransız CMA CGM, dünyanın en büyük lojistik şirketi Maersk ve teknoloji devi IBM tarafından kurulan blockchain platformuna dahil oldu.

Blockchain teknolojisi tabanlı nakliye çözümü TradeLens lojistik sektöründeki evrak işlerini, maliyetleri ve zamanı azaltmayı hedefliyor.

Reuters’a göre bu platforma dahil olmalarıyla birlikte MSC ve CMA CGM tarafından deniz yoluyla gönderilen kargoların neredeyse %50’si dağıtık defter teknolojisi ile izlenebilecek.

Maersk Genel Başkan Yardımcısı Vincent Clerc, MSC ve CMA CGM’in TradeLens platformuna dahil olmalarını ‘oyun değiştirici’ olarak yorumluyor. Clerc, böylelikle müşterilerin büyük miktarda kağıt işinden kurtulduklarını, şeffaflığın arttığını ve ilerleyen dönemlerde de maliyetlerin önemli ölüde azalacağını düşünüyor.

Taşımacılık sektöründe blockchain teknolojinin kullanımı hız kesmiyor. Geçtiğimiz günlerde de World Economic Forum, 100’den fazla küresel tedarik zinciri ve lojistik lideri ile blockchain uygulamalarını standartlaştırmak adına iş birliğine gitmişti.