Harvard, Stanford ve MIT… Dünyanın önde gelen üniversiteleri bugüne kadar en az birer kripto para fonuna yatırım yapmış durumda.

Üniversite sanayi iş birliği uzun yıllardır pek çok farklı ortamda dile getirilen bir konu. Bu bakış açısı daha çok üniversitede geliştirilen ürünlerin sektör tarafından desteklenmesi olarak yorumlanması olsa da iş dünyasındaki dijital değişim üniversiteleri de birer yatırımcıya dönüştürmüş durumda.

CCN’in haberine göre Harvard, Stanford, MIT, Dartmouth College ve North Carolina gibi büyük eğitim kurumları en az bir kripto para fonuna yatırım yapmış durumda. Üniversitelerin kendi fonları üzerinden yaptıkları bu yatırımın değeri ise on milyonlarca doları buluyor. Üniversiteler yatırım yöntemi olarak ise hem doğrudan kripto paralara hem de ilgili şirketlerin hisse senetlerine fon ayırıyor.

Yine CCN’in daha önce aktardığına göre Harvard ile birlikte en önemli iki yatırımcıdan biri olan Yale Üniversitesi, toplam 29.4 milyar dolarlık varlığının bir kısmını Andreessen Horowitz ve Paradigm üzerinden iki ayrı kripto para fonuna tahsis etmişti.

Büyük eğitim kurumlarının bu tip yatırımlara öncülük etmesinin diğerlerine de örnek teşkil ettiği kaydediliyor. Yakın gelecekte, dünyanın farklı ülkelerinden farklı eğitim kurumlarının da bu tip hamleler yapması sürpriz olmayacak gibi görünüyor.