Alman Finanzen.de ile röportaj yapan Kanada Blockchain Intelligence Group (BIG) CEO’suna göre, 2018 yılında yaşanan kripto para fiyatlarındaki düşüş, yatırımcıların eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor.

Alman yatırım bankası GBC AG’nin temsilcisiyle konuşan BIG CEO’su Lance Morginn, 2017 yılında giriş seviyesindeki yatırımcıların birleşmesi, yasal belirsizlikler ve standart arz ve talep ilkelerinin 2018 fiyatları üzerinde etkili olduğunu ifade etti.

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta boyunca kripto varlıklarının çoğunu geriye çekerek, bir yıldan fazla bir süre görülmeyen yüzde 30’luk bir düşüşe neden oldu. 14 Kasım’da başlayan Bitcoin Cash (BCH) krizinin ardından yaşanan düşüş, Bitcoin’in değer kaybının yüzde 50’sinden sorumlu durumda.

Düşüşe rağmen BIG uzun vadede başarı öngörüyor

BIG’in bu durumdan sınırlı ölçüde etkileneceğini ifade eden Lance Morgin, “BIG için iyi olan nokta şudur; bir kripto birimi değer taşıyorsa ve müşterilerimize sunduğumuz hizmetin bir parçası olarak kabul görüyorsa, bu para biriminin suç aktivitelerinde ödeme yöntemi olarak kullanılması önemli değil. Çünkü uzun vadede bu düşüş bizim hizmetlerimizi etkilemeyecektir.” şeklinde konuştu.

BIG’in olumlu havası dışında, özellikle Amerika’da Bitcoin alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. Nasdaq Bitcoin’i borsaya sokmak için çalışmalarına hız kazandırırken, ABD’nin Ohio eyaleti, kripto paraları bir anlamda resmiyete dökmüş durumda. Vergi ödemelerinde Bitcoin kabul etmeye başlanan Ohio, buna izin veren ABD’deki ilk eyalet oldu.