New York merkezli blockchain girişimi Editional, yayınladığı basın bülteninde Ethereum ile çalışan mobil uygulama çıkardığını duyurdu.

Uygulama, kullanıcıların dijital sanat eserlerini blockchain ağına ekleyerek çevrimiçi olarak benzersiz koleksiyonlar oluşturmalarına, toplamalarına ve işlem yapmalarına olanak tanıyor. Bu bağlamda tüm kullanıcılara topladıkları eserleri saklayabilecekleri bir Ethereum cüzdan adresi veriliyor.

Uygulama sayesinde bir sanatçı, eserini saniyeler içerisinde cep telefonu aracılığıyla yükleyebilecek. Yükledikleri eserlere belirli numaralar atandıktan sonra eser, diğer kullanıcıların toplaması için hazır hale geliyor. Parçalar blockchain üzerinde olduğundan her biri benzersiz olacak. Kullanıcılar, dolandırıcılıkla mücadele için yerleşik kanıtlanabilir mülkiyeti ve işlem geçmişini içeren verilere de sahip olacaklar.

Editional CEO’su John Egan konuya yönelik: “Dijital koleksiyonlara artan ilgiyi ve bu yeni ortamın yaratıcılara sağladığı gücü görmek beni çok heyecanlandırdı. Bu zamana kadar giriş engelleri çoğu insanın katılımı için çok yüksekti. Editional ile herkes blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmek zorunda kalmadan, telefonu aracılığıyla yeni nesil sanat ve yaratıcı dijital içeriği keşfedebilecek.” ifadelerini kullandı.

Uygulama iOS cihazlar için kullanabilir olacak.