Time dergisi tarafından hazırlanan “50 Dâhi Şirket” listesinde Afrika ülkesi Gana’dan çıkan bir Blockchain girişimi de yer aldı.

Teknoloji dünyasının yenilikçi ve zekice iş yapan şirketleri denildiğinde akla Apple, Netflix, SpaceX gibi şirketlerin gelmesi normal bir durum. Ancak bu konuda hazırlanan listeler yalnızca global bilim ve teknoloji devlerinden ibaret değil. Time dergisi tarafından hazırlanan “50 Dâhi Şirket” listesinde kendine yer bulan Bitland, yukarıda saydığımız global firmaların yanında kendine yer buldu.

Cointelegraph’ın haberine göre Gana merkezli şirket, arazi ve tapu kayıtlarına yönelik sunduğu Blockchain çözümüyle öne çıktı. Yerel bir girişimci olan Narigamba Mwinsuubo tarafından 2014 yılında kurulan Bitland, ülkedeki yerel yönetimlerle iş birliği içinde çalışıyor ve tapu kayıtlarının Blockchain ile yönetimine olanak tanıyor.

Time dergisi editör ve muhabirlerinin oylarıyla hazırlanan liste için dergi yönetimi çalışanlarından “geleceği icat eden işletmeler”i listelemelerini istemiş. Bu anlamda yalnızca Gana özelinde değil, emlak ve gayrimenkul sektörüne de önemli bir yenilik sunan Bitland, pek çok küresel teknoloji şirketinin arasından sıyrılmayı başarmış.

Haberde, Bitland’in başarısına vurgu yapılırken benzer bir uygulamanın başka bir Afrika ülkesinde de devreye alındığı ifade ediliyor. Zambiya’nın ağustos ayında başlattığı çalışmanın Bitland’den farkı, kullanılan platformun yerel bir girişim tarafından değil, ABD merkezli Overstock tarafından sağlanması.

Bununla birlikte Afrika dışında da iki örnek göze çarpıyor. İsveç hükümeti 2017 yılında benzer bir Blockchain tabanlı sistemi devreye almış, 2018 başlarında ise Gürcistan’da bir proje için çalışmalara başlanmıştı.