Blockchain temelli çözümlerin kamu hizmetlerindeki yeri sağlamlaşıyor. Son olarak Bermuda Hükümeti, tapu kayıtlarında daha fazla şeffaflık için Blockchain bazlı bir uygulama hazırlığına başladı.

Blockchain’in kripto para dışında büyük bir dünyayı temsil ettiğini savunanların işi her geçen gün kolaylaşıyor. Başta finans olmak üzere özel sektör tarafından tercih edilmeye başlanan bu teknolojinin bir diğer taliplisi ise kamu. Dün sizlerle paylaştığımız İspanya örneğinden sonra dünyanın popüler turizm destinasyonlarından biri olan Bermuda da Blockchain adımını attı.

Atlas Okyanusu’ndaki bir ada ülkesi olan Bermuda, Blockchain ile vatandaşlara yönelik kamu hizmetlerini iyileştirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda ilk olarak Bitfury Grubu ile bir anlaşma imzalayan ülke yönetimi, arazi tescili, tapu kayıtları gibi konulara ait süreçleri hem daha hızlı hem de daha şeffaf hale getirmeyi hedefliyor. Burada elde edilecek Blockchain tecrübesi ise zamanla diğer kamu hizmetlerine aktarılacak. Arazi yönetim sistemi ise bu alanda uzman Trimble tarafından sağlanacak.

Tapu kayıtlarına ait sistem, Bitfury’nin Exonum isimli altyapısı üzerine inşa ediliyor. Güvenlik için Trimble’ın sisteminin üzerinde bir ek katman olarak konumlandırılan Blockchain altyapısı güvenliğin yanında daha verimli bir çalışma ortamı da sağlayacak.

Bu adımların, Bermuda yönetiminin ilk Blockchain girişimleri olmadığını da belirtmek gerekiyor. Mevcut hükümet, 2017 yılı sonlarında Blockchain için kendi içinde bir birim oluşturmuş ve ilgili mevzuatı oluşturarak yasal altyapıyı hazır hale getirmişti. Yapılan hazırlıklar arasında kimi ülkeler tarafından engellenen ICO yatırımlarına yönelik çerçeve oluşturulması da bulunuyor.

Konuyla ilgili görüşün doğrudan Bermuda Başbakanı David Burt tarafından yapılması da ülkedeki ilgiyi gösteriyor. Burt, proje konusunda heyecanını gizlemezken Bermuda’nın Blockchain teknolojisinde bölgedeki diğer ülkelere liderlik ettiğini ifade ediyor.