Singapur merkezli blockchain firması PLMP Fintech, Endonezya devletinin multi-milyon dolarlık lojistik projesine ortak olacak.

Endonezya Ticaret Bakanlığı ile ortak yapılan yeni girişimin hedefi, dünyanın en işlet nakliye hatlarından birinde yer alan Riau Eyaleti’nden başlayarak ülkedeki nakliye sektörünü baştan aşağı dönüştürmek.

Riau Adaları’nın en büyük şehri Batam’da PLMP Fintech ve sektörün önde gelen kuruluşları ile imzalanan uzlaşı belgesi sonucu hayata geçecek olan projeye Central Distribusi Batam, Agency for Free Trade Zone ve Free Port of Batam şirketleri destek olacak.

Projenin pilot aşamasına PLMP Fintech’in tarımsal mallar için alıcılar ve satıcılar arasındaki iletişim standartlarını birleştiren kendi blockchain protokolü Creatinium’un da dahil olacağı açıklandı.

PLMP Fintech kurucu ortağı Kim Kee’nin yaptığı açıklamaya göre bu blockchain projesi, hareketli malların tam konumuyla ilgili anlık güncellemeleri mümkün kılarak daha yüksek bir zaman ve maliyet verimliliği sağlamayı hedefliyor.

Nakliye sektöründe blockchain teknolojisinin kullanımı gittikçe artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde iki küresel nakliye firması Mediterranean Shipping Co ve CMA CGM şirketleri de teknoloji devi IBM ile iş birliği yaparak blockchain tabanlı nakliye sistemine giriş yaptıklarını duyurmuştu.