Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Lefkoşa’daki tampon bölgeye kuracağı fotovoltaik güneş panellerinde Blockchain sistemi için testlere başladı.

İlk olarak 2013 yılında Güney Kıbrıs Rum Kesimi Üniversitesi (UCY), 10 MWp’lik bir fotovoltaik parkın BM’ye ait tampon bölgeye kurulacağını duyurmuştu. Altı yıl içinde projeye ilişkin gerekli tüm lisanslar toplandı. Bu süreçte güncellenen planlarda iki büyük değişiklik yapıldı. Enerji sektöründe yaşanan hızlı dönüşüme de ayna tutan bu güncellemeler neticesinde, projenin ilk safhasında 2,35 MWp aküyle birlikte 5 MWp fotovoltaik kapasitesi kullanılacak ve Blockchain tabanlı bir sistem test edilecek.

Fotovoltaik ve akü projesi ayrıca AB tarafından fonlanan Delta araştırma ve inovasyon projesi için de katkı sağlayacak. PV Magazine haberine göre bu projenin amacı, elektrik şebekelerinde enerji ihtiyacına daha etkin biçimde yanıt verecek bir çözüm üretmek. Delta projesinden sorumlu bir yetkilinin dergiye yaptığı açıklamaya göre, izne tabi bir Blockchain sisteminin kullanıldığı bu projede ayrıca arz-talep ayarlamalarında verimliliği sağlamak için akıllı sözleşmeler devreye alınacak. Böylelikle şebeke üzerinde daha fazla esneklik elde edilecek.

UCY ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Elektrik İdaresi’ne eşlik eden toplamda 10 Avrupalı iş ortağı tarafından geliştirilen Delta IT sistemi, böylelikle hem UCY enerji kurulumlarından hem de tampon bölgedeki PV kurulumlarından gelen veriye erişim elde edecek. Delta IT sisteminin testine katkı sağlayacak olan bu yaklaşım, hem toplayıcılar hem de profesyonel tüketiciler için Blockchain’in faydalarının daha iyi değerlendirilmesini sağlayacak.