Enerji sektörü, daha önce hiçbir sektörde görülmemiş derinlikte bir dönüşüme giriyor. Fitil ateşlendi, artık yapay zeka, nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, kayıtzinciri, yenilenebilir enerji teknolojileri, enerji depolama sistemleri, elektrikli mobilite gibi dinamiklerin önünü alamayız, sektörü yaratıcı şekilde dönüştürecekler.

Bu noktada kayıtzinciri teknolojisine ayrı bir parantez açmak gerekir. Kayıtzincirinin, internetin yarattığı yaratıcı yıkımı katlayarak tüm sektörleri dönüştüreceğine inanıyor. Dijitalleşme yolunda en bakir sektörlerden biri olan enerji sektörünün bu yıkımdan kaçabilmesi de çok olası gözükmüyor.

Enerji sektöründe dünyanın en büyük kayıtzinciri uygulamaları zirvesini düzenleyen Event Horizon ekibi, misyonunu şöyle belirlemiş: enerji sektörünün karbon nötr olabilmesi için enerjinin üretimi, tüketimi, depolanması ve ticaretini kayıtzinciri üzerinden takip etmek ve yönetmek. Bu amaçla dünyanın enerji teknolojilerinde, elektrik piyasasında, dağıtımında önde gelen 100 büyük kurumunu ve en yenilikçi teknoloji girişimlerini Berlin’de topladıkları Event Horizon Summit’i düzenlediler. Biz de Blockchain Türkiye Platformu’nu temsilen bu zirveyi yakından takip etmek için Berlin’e geldik.

Zirvede konuşulan konular:

  • Enerji sektöründe kayıtzinciri uygulamaları;
  • Eşten eşe ticaret;
  • Elektrikli araç yönetimi;
  • Yenilenebilir enerji sertifikaları;
  • Yeni ürün lansmanları;
  • Hukuki ve idari bariyerleri aşabilmek adına yeni regülasyon önerileri;
  • Dünyanın her tarafından EDAŞ ve Elektrik Perakende Satış şirketlerinin test uygulamaları;
  • Kayıtzincirinde Ar-Ge yapan üniversiteler ve ekosistem/standart oluşturan kurumlar;
  • Yeşil kredi ticareti.

Bu zirvede, dünyadaki başarılı uygulamaları inceleyerek, Türkiye’deki enerji şirketlerinde kayıtzinciri teknolojisi ile yaratılabilecek katma değerleri, yeni iş modellerini analiz edip, bu örnekleri Türkiye piyasasına uyarlayıp; kurumsal şirket-start up işbirlikleri ile Blok-Z gibi kayıtzinciri alanında ses getiren teknoloji girişimlerinin sektörde daha aktif olabilmesini hedefliyoruz.

Finans, ticaret, hukuk vb alanlar kayıtzinciri uygulamalarında son dönemlerde çok öne çıkarıldı. Kim bilir, belki de kayıtzinciri teknolojisi gerçek potansiyelini Tesla’nın, Edison’un tasarladığı elektrik şebekesinde bulacak. Bekleyip görmekten ziyade, üretip uyguladığımız, geleceği yarattığımız günler bizi bekliyor, sektördeki gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.


Şahin ÇağlayanBaşlangıç Noktası