Google, 2018 başında Bitcoin ağını BigQuery’ye eklemesinin ardından, şimdi de Ethereum Blockchain’ini birkaç yeni özellikle beraber sisteme ekliyor.

Google, kendi iştiraki olan büyük veri (big data) analiz platformu BigQuery’ye Ethereum Blockchain’ini ekledi. Geçtiğimiz hafta yapılan duyuruya göre, işlem durumunu veya cüzdan bakiyelerini kontrol etmek gibi yaygın işlevler için bir API mevcut olsa da, Ethereum Blockchain’inde depolanan tüm veriye erişmek o kadar da kolay değildi. Daha da önemlisi geliştirilen API, Blockchain verisinin toplu halde görüntülenmesine izin vermiyordu.

BigQuery yeni özellikleriyle Ethereum Blockchain’ini görüntüleyebilecek

Yeni hizmetiyle Ethereum Blockchain’i üzerine daha büyük bir Büyük Veri görüşü sağlamak isteyen Google, Ethereum mimarisi üzerinde yapılacak geliştirmelere de öncelik verecek. Peki, Google’ın Cloud platformu üzerine oluşturduğu yazılım hangi görevleri gerçekleştirecek?

  • Parite çalışan bilgisayarlarda Ethereum Blockchain’ini senkronize edecek.
  • Akıllı sözleşme işlemlerinin sonuçları da dahil olmak üzere, günlük olarak Ethereum defterinden veri çekebilecek.
  • Kolay ve uygun maliyetli bir keşif için, tarihe göre sınıflandırılmış veriyi denormalize ederek BigQuery’ye depolayabilecek.

Google paylaştığı birkaç örnekle beraber, bu eklemelerin kullanıcılar için ne kadar yararlı olduğunu gözler önüne serdi. Örnek olarak, CryptoKitties (bir kripto koleksiyon oyunu), Ethereum ağı üzerinde, en çok sayıda ERC-721 akıllı sözleşme işlemine sahip olan uygulama olarak dikkat çekiyor. Eğer bir bir kullanıcı 10’dan fazla CryptoKitties’e sahipse, yeni sistem CryptoKitties için bir “soyağacı” görselleştirmesi sunuyor.

Google’ın bu alandaki ilk girişimi, hatırlanacağı üzere bu yılın başlarında Bitcoin ağını BigQuery’ye eklemesi olmuştu. Şimdiyse Ethereum ağı, BigQuery üzerinden görüntülenebilecek.