Daha verimli Blockchain platformlarıyla rekabette avantaj sağlamak isteyen Ethereum, enerji tüketimini ciddi oranda azaltmak için hazırlıklara başladı.

Blockchain’in ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde akıllardaki sorulardan biri de enerji tüketimiydi. Artık sektörün eskilerinden olarak tanımlayabileceğimiz Ethereum da o dönem hızlı büyümek adına enerji tüketimini sonraki meseleler arasına bırakmıştı.

IEEE Spectrum’da “Ethereum Plans to Cut Its Absurd Energy Consumption by 99 Percent” başlıklı bir makale yayınlayan Peter Fairley, Ethereum’un rekabet yolunda enerji tüketimini %99 gibi son derece ciddi bir oranda azaltma girişiminden bahsederek çeşitli bilgiler de paylaşıyor.

Ethereum madenciliğinin, Bitcoin madenciliğine oranla çok daha düşük bir enerji tüketimine sahip olduğunu aktaran Fairley, buna karşın 2018’in büyük bölümünde kabaca İzlanda’nın tamamı kadar elektrik tüketildiğini belirtiyor.

Fairley, Ethereum’un planlarında “yeni kod”un etkisine dikkat çekiyor. Ethereum Vakfı ve bu kripto dünya için çalışan açık kaynaklı yazılım geliştiricilerin 2019 sonunda Ethereum’un yeni kodunu tamamlama hedefini paylaşan Fairley, bu sayede bugün tüketilen enerjinin yalnızca yüzde 1’i ile aynı miktarda işlem yapılabileceği iddiasına vurgu yapıyor.

Blockchain dünyasını ciddi ölçüde etkileyecek olan bu çalışma kuşkusuz bu alanda yatırım yapmak isteyen şirketler için de artı puan demek. Akıllı sözleşmeler ve Ethereum üzerinde geliştirilen uygulamaların çok daha az enerji tüketme ihtimali kuşkusuz oldukça heyecan verici.

Buna karşın Peter Fairley’in çeşitli endişeleri de makaleye yansımış. Örneğin Ethereum’un da Proof-of-Work (PoW) tanımlı bir rekabetin içinde olduğunu kaydeden Fairley, bu yapıyla enerji tüketim oranlarının kendi içinde çeliştiğine dikkat çekiyor.

Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e geçiş

Ethereum’un bu enerji diyetindeki kritik noktalardan bir diğeri ise PoS, yani Proof-of-Stake. Peter Fairley, yazısında Ethereum’un planının PoW bazlı süreçleri PoS ile değiştirmek olduğunu da aktarıyor. İlk kez 2012’de Peercoin’in piyasaya sürülmesiyle bir kripto para birimine uygulanan bu yöntemde katılımcılara madenciler yerine “validator” deniliyor. Ethereum’un kurucusu Buterin’in “PoS’a geçiş Ethereum işlemi başına tüketilen enerjiyi yüz kattan fazla azaltacak.” görüşünü aktaran Fairley, Ethereum’un 2018 Haziran’ında açıkladığı yeni ve radikal planın tutması durumunda 2019’un hem şirket hem de Blockchain dünyası için önemli gelişmelere sahne olacağını aktarıyor.

İlgili yazının tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.