Kamu kuruluşlarının gelir ve gider geçmişlerinde şeffaflığı sağlamak için Blockchain tabanlı bir denetleme sistemi üzerinde çalışılıyor.

Güney Kore hükümeti tarafından finanse edilen ETRI, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) Blockchain temelli bir patent başvurusunda bulundu. Bu yılın Ocak ayında Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü (ETRI) tarafından sunulan uygulama, kamu kuruluşlarına ait verilerin yönetilmesinde yardımcı olacak Blockchain destekli bir sistemi detaylandırıyor.

Kamu kuruluşlarının şeffaflığı Blockchain ile sağlanacak

Bir dizi sunucu tarafından beslenen sistem, kamu kuruluşlarının mali işlem geçmişini bir Blockchain’e kaydediyor. Matematik operasyonlardan sorumlu üçüncü taraf bir sunucu da, sistemin güvenilirliğini artırmak için yapıya katılıyor.

Coindesk haberine göre bu konseptin merkezini, kamu kuruluşlarına ait bilgilerin etrafındaki şeffaflığı artırmak oluşturuyor. ETRI’nin patent başvurusunun açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

“Ulusal bütçe ve kar amacı gütmeyen kuruluşların bağışları ile desteklenen kamu kuruluşlarının gelir geçmişi ya da harcamaları şeffaf bir şekilde yönetilmelidir. Ancak, sunucunun dahili olarak saldırıya uğrayabileceği veya manipüle edilebileceğine dair birçok olasılık olsa bile, normal vatandaşlar ve bağışçıların, kamu kuruluşlarının gelir/gider geçmişlerini bilebilmeleri çok zordur.”

ETRI, ABD’de başvurduğu patentin yanı sıra Ocak 2017’de Kore Fikri Mülkiyet Ofisine de benzer bir başvuruda bulunmuştu.