Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden EY, Ethereum platformu üzerine inşa edilen yeni hizmetiyle şirketlerin ortak bir ağ üzerinde güvenilir bir şekilde işlem yapmasına olanak tanıyacak.

EY, Zero-knowledge proof (ZKP) teknolojisinin ilk uygulaması olan EY Ops Chain Public Edition (PE) hizmetinin lansmanını gerçekleştirdi. Bu teknoloji, şirketlere özel ve halka açık bir Blockchain platformu üzerinde ürün ve hizmet token’larını özel ve güvenli bir şekilde oluşturma ve satma olanağı sunacak.

EY’nin Londra ve Paris’teki Blockchain laboratuvarlarının ortak çalışmasıyla oluşturulan hizmet, yapılan açıklamaya göre Ethereu ERC-20 ve ERC-721 token standartlarına benzer destek sunuyor.

EY Global İnovasyon Lideri Paul Brody, uygulamayı geliştirirken şirketlerin güvenlikle ilgili endişelerini gidermeyi amaçladıklarını ifade ederken, özel Blockchain uygulamalarının gizlilik sağlamakla birlikte güvenlik ve esneklik kriterlerini zayıflattığını belirtiyor. Brody, ZKP teknolojisinin bu endişeleri gideren bir sisteme olanak tanıdığını da sözlerine ekliyor.

Patent başvurusu yapılan ve şimdilik prototip olarak lanse edilen bu servis, ilk olarak Nisan 2017’de tanıtılan EY Ops Chain’in devamı olarak tanımlanıyor. Yeni prototipe dahil edilen EY Blockchain Private Transaction Monitor isimli çözüm ise daha sonra gözden geçirmek için işlem geçmişinin takibini sağlıyor.

EY, hem EY Ops Chain PE hem de EY Blockchain Private Transaction Monitor için işlem verimliliğini ve ölçeklenebilirliği hedefleyen bir yol haritası üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.