Sosyal medya devi Facebook, California Menlo Park yerleşkesinde istihdam etmek üzere, veri bilimi, uygulama mühendisliği ve pazarlama alanlarında çalışacak 5 Blockchain uzmanı aradığını duyurdu. Bu duyuru ile Facebook’un Blockchain ekibini güçlendirmek istediği görülüyor.

Firma, şimdiye kadar Blockchain teknolojisi ile ilgili ne yapacağı hakkında bir açıklama yapmış olmasa da, iş ilanları sayfasındaki ilana göre, Blockchain teknolojisini kullanarak, milyarlarca insana şu anda sahip olmadıkları şeyleri sunmak istiyor. Facebook tarafından paylaşılan iş ilanına göre Blockchain teknolojisi, tarafsız finans hizmetleri, tasarruf ve bilgi paylaşımı gibi konularda yeni yollar aramada kullanılacak.

Facebook, Mayıs ayında gelişen teknolojiyi keşfetme amacıyla kendi Blockchain takımını kurmuştu. Takım daha önce Messenger’ın akıllı telefon uygulamasında başkan vekilliği de yapmış olan David Marcus tarafından yönetiliyor. Firma Haziran ayında deneyimli mühendislerinden Evan Cheng’i de Blockchain geliştirme müdürü görevine atayarak takımı güçlendirmişti.

Coindesk’in haberini yaptığı ilanda söylenene göre Facebook, Blockchain ekibini firma içinde çalışan bir girişim olarak konumlandıracak ve Blockchain teknolojisini kendi yararına kullanmanın yollarını arayacak.

Facebook’un aradığı yeni yetenekler arasında veri bilimcisi ve veri mühendisi olmasından firmanın veri odaklı rollere sahip yetenekler aradığı anlaşılıyor. Başvuru yapacak kişilerin sahip olması gereken yetkinlikler arasında, farklı tipteki veriler hakkında çözümlere sahip olmak, uygulamalar için kararlar alabilmek, kullanıcı davranışı modelleri geliştirmek gibi maddeler bulunuyor. Firma aynı zamanda kompleks işlemlerden keyif alan iki Blockchain uygulama mühendisi arıyor.

Ek olarak, Blockchain’in getirdiği fırsatları keşfederek ürün pazarlama takımına liderlik edecek bir ürün pazarlama lideri de arayan Facebook’un, Blockchain teknolojisini ürünlerinin pazarlama stratejilerinde de kullanacağı görülüyor.