Facebook, blockchain teknolojisine yönelik ilk satın alımını gerçekleştirdi. Sosyal medya devi, Chainspace girişiminin arkasındaki ekibi sessiz sedasız kendi bünyesine kattı.

Cheddar’ın haberine göre University College London’daki araştırmacılar tarafından kurulan Chainspace, ödemeleri ve diğer hizmetleri kolaylaştıracak akıllı sözleşme çözümleri sunan küçük bir girişim.

Facebook’un son zamanlarda blockchain teknolojisi ile yakından ilgilendiği biliniyor. Bu satın alım da onun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Ayrıca firma, geçtiğimiz yıl tecrübeli yönetici David Marcus’u Facebook’un blockchain takımına liderlik etmesi için başa getirmişti.

Chainspace’in, projelerinin akademik ve teknik detaylarını vurgulayan Ağustos 2017 tarihli raporuna göre ekip, merkezi olmayan bir sistem içinde işlemlerin bütünlüğünü ve şeffaflığını koruyan bir platform yaratmak istemişti. Yani temel olarak Chainspace’in amacı blockchain teknolojisini kullanarak özellikle finansal işlemlerin güvenirliliğini artırarak süresini hızlandırmak. Ayrıca Chainspace projesinin arkasındaki araştırmacılar blockchain teknolojisinin ödeme sektörü dışında hangi alanlarda kullanılabileceğine dair de çalışmalarını yürütüyorlar.

Facebook tarafından konuya yönelik gelen açıklama ise şöyle: “Diğer birçok şirket gibi Facebook da blockchain teknolojisinin gücünden yararlanmak için araştırmalarını sürdürüyor. Bu yeni küçük ekip (Chainspace) Facebook için birçok farklı uygulamayı araştıracak. Bunun dışında paylaşacak bir şeyimiz yok.”

Facebook agresif bir şekilde blockchain ve kripto paralara yönelik tecrübesi olan akademisyenler, ürün yöneticileri, mühendisler ve yasal uzmanları ekibine katmaya çalışıyor. Şu anda Facebook’un blockchain bölümünde 40’tan fazla kişi çalışıyor. Bu durum bir bakıma şirketin blockchain teknolojisine yönelik verdiği önemi gösteriyor.