Ocak ayında Mark Zuckerberg’in Blockchain üzerine yaptığı açıklamanın ardından, Facebook bu teknoloji için ilk somut adımları atmış gibi görünüyor.

Facebook, Silikon Vadisi’nde bulunan genel merkezi için, Blockchain üzerine çalışacak bir İş Geliştirme Müdürü arıyor. Facebook’un iş geliştirme ekibine liderlik edecek ve yönetecek adaylardan, 15 yıllık iş deneyimi isteniyor.

Bu iş ilanı aynı zamanda, şirketin Blockchain alanındaki altıncı ve şu ana kadarki en net iş pozisyonu olarak göze çarpıyor. Diğer beş iş ilanı arasında, bir Kamu Politikası Müdürü, İsrail için Yazılım Mühendisliği Müdürü, bir Media Direktörü ve pazarlama için iki pozisyon bulunuyor.

Facebook’un Blockchain’e olan ilgisi, CEO Mark Zuckerberg’in Ocak ayında 2018 vizyonuna dair yaptığı bir açıklamaya dayanıyor. Facebook CEO’sunun Blockchain üzerine çalışmak istemesinin sebeplerinin başındaysa adem-i merkeziyetçi yapı geliyor.

Messenger ekibinin lideri en büyük ipucunu vermişti

2018 Mart ayında ise, Facebook Messenger Lideri David Marcus, şirketin yeni bir meydan okuma ile karşımıza çıkacağının sinyallerini vermişti. Marcus, Twitter üzerindeki gönderisinde, Blockchain’i Facebook altyapısında nasıl kullanabileceklerine yönelik bir takımın kurulma ihtimalinden bahsetmişti.

David Marcus, bu açıklamasının sadece beş ay öncesinde ünlü kripto para borsası Coinbase yönetim kuruluna katılmıştı. Fakat geçtiğimiz ay bir Facebook sözcüsü tarafından, Marcus’un “çıkar çatışmalarını engellemek” adına bu görevinden ayrıldığı açıklanmıştı.

Şirket henüz Blockchain ile ilgili olarak detaylı bilgi paylaşmadı ama iş ilanlarının geneline bakıldığında, bir yapay zeka platformu oluşturuluyor gibi görünüyor. Bu proje yardımıyla, yeni finansal servislerin ve bilgi paylaşımının farklı yollarının araştırılması bekleniyor.