Sosyal medya devi Facebook, Nisan ayında kurduğu 40 kişilik Blockchain ekibini genişletmek için başlattığı geliştirici arayışına hız verdi. Dedikodulara göre ekip, kendi kripto para birimi üzerinde çalışıyor ve bunu bir sır gibi saklıyor. Son zamanlarda başı skandaldan kurtulmayan Facebook, işe alım süreçlerinde de büyük güçlük yaşıyor.

Facebook Blockchain ekibinin çalışmaları hızla devam ediyor. Ekibin başında daha önce PayPal ve Facebook Messenger uygulamalarında görev almış olan David Marcus bulunuyor. Marcus uzun zamandır Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase’in eski kurul üyesi, aynı zamanda da halen burada kripto para avukatlığı yapıyor. PayPal’da başkanlık görevi yapan Marcus, PayPal ekibinden tanıdığı yetenekleri de Facebook ekibine dahil etti. Ekipte aynı zamanda daha önce Google Pay ve Samsung Pay gibi dijital ödeme sistemlerinde çalışmış üyeler de mevcut.

CCN’in haberine göre Facebook Blockchain ekibi, gizlilik konusuna büyük önem veriyor. Amerikan basınında çıkan dedikodulara göre ekip çalıştığı şeyi gözlerden ırak tutmak için elinden geleni yapıyor. İnanca göre ekip, Blockchain ve kripto paralar üzerine bir ödeme sistemi üzerinde çalışırken, aynı zamanda 2 milyar üyesinin bankalara ihtiyaç duymadan elektronik ödeme yapabilmesi için kendi sistemini yaratmak istiyor.

Blockchain sektöründeki kalifiye insan gücü sayısı oldukça sınırlı. Facebook gibi teknoloji devlerinin ise Blockchain geliştiricilere çok ihtiyacı var. Son zamanlarda başı skandaldan kurtulmayan Facebook ise işe alım süreçlerinde oldukça zorlanıyor. Basına göre, yapısı gereği verinin korunmasına ayrıca değer veren Blockchain ve kripto para sektörü çalışanları, kullanıcılarının verilerini izinsiz şekilde kullanmakla itham edilen firmaya güvenmiyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla bir açıklama yaparak, özür dilemişti.