Hem yükte hem pahada ağır olan kargoları Blockchain ile takip etmeyi deneyen FedEx, dağıtık defter teknolojilerini lojistiğin yeni ufku olarak tanımlıyor.

Blockchain’in lojistik sektöründeki uygulamalarına bir yenisi ekleniyor. Teslimat süreçlerini Blockchain ile dönüştürmek isteyen FedEx, hacmi ve değeri büyük olan sevkiyatların dağıtık defter teknolojileriyle takip edilmesini sağlayan bir pilot projeye imza attı. Tedarik zinciri, taşımacılık ve lojistik sektörlerinde çok büyük potansiyel bulunduğunu belirten FedEx CEO’su Fred Smith, New York’taki bir konferansta Blockchain’i “Dünyanın dört bir yanındaki tedarik zincirlerini tümüyle değiştirecek yeni bir ufuk” olarak tanımladı.

Müdahale edilemeyen, ortak bir dijital defter üzerinde tüm kayıtları saklayan Blockchain, zaman damgası, ödemenin gerçekleşmesi ve hasar gibi konularda çok sık yaşanan uzlaşmazlıkları tümüyle ortadan kaldırırken, özellikle çok paydaşlı yapıya sahip tedarik zinciri ve lojistik gibi sektörler için eşsiz bir şeffaflık sağlıyor.

FedEx’in Blockchain ve Nesnelerin İnterneti gibi trendlere duyduğu ilginin temelinde ise müşteri hizmetlerini geliştirmek ve rekabette fark yaratmak yatıyor. FedEx CEO’su, “Yeni teknolojileri benimsemezsek, muhtemelen bir noktada tükeneceğiz.” diye durumu açıklıyor. Bloomberg haberine göre FedEx, pilot proje için “Blockchain in Transport Alliance” ile iş ortaklığı yapıyor. Bu şirket, Blockchain’in taşımacılık sektöründeki ortak standartlarını belirlemek için çalışıyor.

Aynı konferansta konuşan FedEx CEO’su Robert Carter, Blockchain projesine paralel olarak bir takip cihazı projesine de hayat verdiklerini açıkladı. Düşük enerjiyle çalışan Tron adındaki Bluetooth takip sensörü için gerekli tüm patentler alınmış bulunuyor. Şirket ayrıca küçük drone uçuşlarını da Memphis Uluslararası Havalimanı’nda test edeceğini duyurmuştu.