Etkinlik sektöründe bilet dolandırıcılığının önüne geçmek isteyen şirketler, Blockchain teknolojisinden yararlanıyorlar.

“Bugünlerde bir konsere gitmek istediğinizde, öncelikle etrafınızı saran ve size sürekli olarak “Bilet lazım mı?” diye fısıldayan karaborsacılar ordusunu aşmanız gerekiyor. Siz çoktan biletinizi satın almış olabilirsiniz. Ama elinizdeki bilet bile, hayranların satış başladıktan 4 dakika sonrasında tüm biletleri tüketmesi nedeniyle, artık 2-3 kat daha değerli durumda.”

Fast Company’de örnek verilen bu tanıdık manzara, canlı müzik bileti endüstrisinin düzenlemesi gereken bazı şeyler olduğunu ortaya koyuyor. Bir bilet platformu olan Blockparty, Blockchain teknolojisini kullanarak her geçen gün daha kötüye giden bu durumu düzeltmeyi amaçlıyor.

Blockparty Blockchain kullanarak bilet dolandırıcılığını bitirmek istiyor

Blockparty CEO’su Shiv Madan, Fast Company şirketine attığı bir e-postada, canlı etkinlikler sektöründe Blockchain kullanmanın, bilet satışlarına yeni bir soluk getireceğinden bahsetti. Biletleri Blockchain üzerinden dağıtarak, bilet dolandırıcılığı, şişirilmiş bayi fiyatları ve daha birçok istenmeyen durumun önüne geçilebilecek.

Blockparty şu sıralar 15 Eylül’de Miami’de düzenlenecek olan BestLife Müzik Festivali’nin bilet satışları için WRLD Entertainment ve My.am.i Music ile birlikte çalışıyor. Bu ortaklıkla beraber, 10 Temmuz’da satışa çıkan etkinlik biletleri sadece Blockparty üzerinden alınabiliyor.

Uygulama, fiyatları kendi içerisinde çevireceği için biletlerin kripto para cinsi maliyetlerinin hesaplanmasına da gerek kalmıyor. Hayranlar normal bilet alır gibi Blockchain üzerinden ödemelerini yapabiliyorlar. Böylece bilet dolandırıcılığı ve karaborsacılık gibi sektöre zarar veren eylemlerin azaltılması planlanıyor.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, Blockchain teknolojisinin kitlelerce erişilebilir hale getirilmesinde önemli bir kilometre taşı aşılmış olacak.