Filipinler, kripto varlıklarına yönelik yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı. Hükümet kuruluşu Cagayan Ekonomik Bölge İdaresi’ne (CEZA) göre düzenlemeler kripto para birimlerinin edinme alanlarını kapsıyor. Amaç, yatırımcıların ilgi alanlarını korurken ve inovasyonu teşvik ederken aynı zamanda kripto para endüstrisini de etkin bir biçimde düzenlemek.

DATO düzenlemeleri olarak adlandırılan yasalar, tüm kripto varlıklarının yaratıcılarının başlangıçta; para birimini çıkaranın, projenin, beraberindeki tavsiyelerin ve uzmanların belgelendirilmesi ile ilgili ayrıntılarını sunmasını gerektiriyor. Ayrıca, token’ların bu amaç için özel bir borsa olan Offshore Sanal Döviz Borsası’nda (OVCE) listelenmesi ve katılımcıların CEZA onaylı cüzdan sağlayıcıları ve sorumluları ile yapılan düzenlemeleri onaylaması gerekiyor.

Bugüne kadar 19 şirkete kripto para birimi işlemlerini gerçekleştirmesi için onay veren CEZA, yeni kuralların inovasyonu ve yeni teknolojileri sorumlu bir şekilde kullanmayı teşvik edeceğini belirtti. Ayrıca yerel FinTech firmaları ile iş birliğinin hükümetin öngörü kazanmasına ve gelişmekte olan piyasalardaki yeniliklerle ilgili gelişmelere yardımcı olacağının altını çizdi.

Dünya genelinde birçok devlet kurumu, kayıt ve açıklama zorunlulukları ile kripto para yatırımcılarını hedef alıyor. Bu yeni düzenleme dalgası, kripto para birimlerinin en güçlü özelliklerinin gizlilik ve özerklik olduğu düşünüldüğünde bir çelişki teşkil ediyor.